کی از عجایب ماندگار اداری کشور بازنشستگی سه باره شخصی است که این روزها به اتهام اختلاس کلان در بیمه ایران بازداشت است. این اتفاق در حالی رخ داد که بازرسی شرکت در خواب غفلت بود و سید محمد. م رئیس شعبه ممتاز نمایشگاه بین المللی بیمه ایران از خلا عدم نظارت‎ها استفاده کرد و اقدام به اختلاس 14 میلیارد ریالی از پرونده موسوم به پتروشیمی دماوند کرد که پس از شکایت و اطلاع برخی از نمایندگان که خود متهم به همکاری در این موضوع بودند بازداشت شد.

این موضوع در حالی طی ماه‎های اخیر رخ داد که مدیران ارشد شرکت بیمه ایران به جای اطلاع‎رسانی، قبول مسئولیت و البته پاسخگوی نسبت به اتفاقات رخ داده ترجیح دادند تا بابت عملکرد مدیران متخلف و سهل انگار خود سکوت اختیار کنند و موضوع را از چشم بینای رسانه‎ها پنهان نگه دارند و با برکناری و مقصر جلو دادن مدیری دیگر سعی در انحراف موضوع از اهمال وظایف واحدهای نظارتی خود در داخل شرکت بودند. اما سید محم.م نیروی که سه بار بازنشسته شده کیست؟ و چگونه توانسته است باوجود گزارشات محرمانه در خصوص تخلفاتش در استان گلستان سر از مهمترین شعب ممتاز استان تهران در آورد؟

سید محمد. م مدیرکل سابق بیمه ایران در استان گلستان بود. پس از کشف تخلفات فاحش وی از سوی سازمان بازرسی کل کشور طی گزارشی محرمانه به مدیر وقت حقوقی شرکت در تاریخ 94/11/3 به شماره 214837 پرونده نام برده به همراه خانم اکرم السادات.ع به هیات رسیدگی به تخلفات اداری ارجاع می‎شود. با این وجود به جای اینکه سید محمد. م تا بررسی تخلفات از کار تعلیق شود و یا حداقل در مناسب پایین‎تر مورد استفاده قرار گیرد، به یکباره مورد لطف و عنایت محمود امراللهی مدیرعامل سابق بیمه ایران قرار می‎گیرد و با ارتقاع جایگاه به سمت مدیر یکی از مهمترین شعب بیمه‌ای استان تهران یعنی شعبه ممتاز نمایشگاه بین المللی منصوب می‎شود.

سید محمد.م اوایل سال 95 چند ماه مانده به موعد بازنشستگی خود جهت انجام امور اقدام می‎کند. ولی باتوجه به ابلاغ قانون جدید در خصوص نحوه محاسبه سنوات بر مبنای آخرین رتبه و حقوق از ادامه امور اداری خوداری کرده و در نهایت درخواست بازنشستگی خود را پس می‎گیرد. مدیرکل سابق بیمه ایران در استان گلستان مجددا در اواسط سال 95 درست همزمان با موعد بازنشستگی مجددا درخواست کتبی خود را برای طی مراحل اداری می‎دهد و پس از اتمام مراحل طی نامه به شماره 95/320660 مورخ 95/4/30 بازنشستگی وی توسط امیررضا نعمت اللهی معاونت سابق توسعه مدیریت و منابع انسانی به سید محمد.م ابلاغ می‎شود. وی پس از تسویه حساب اولیه اقدام به اخذ مبلغ 520 میلیون ریال به صورت الحساب از حق بازنشستگی خود می‎کند و در یک اشتباه فاحش مالی، حسابداری جهت پرداخت پاداش پایان خدمت به وی مبلغ 1/440/000/000 (یک میلیار و چهارصد و چهل میلیون ریال) بدون کسر مبلغ الحساب با نام برده تسویه حساب قطعی می‎کند.
مدیر مالی وقت شرکت پس از متوجه شدن این خطای محرز به جای درخواست عودت آنی مبلغ از نام برده از وی می‎خواهد پول شرکت نزدش باقی بماند و پس از دریافت وجه وام ضروری کارکنان در دو ماه آینده آن وقت اقدام به استرداد مبلغ الحساب کند. این اتفاقات در حالی رخ می‎دهد که سید محمد.م نقشه شومی را در سر می‎پروراند. به طوری‎که وی پس از تسویه حساب کامل به بهانه برگشت فرزندانش از خارج به داخل کشور! درخواست بازگشت به کار می‎دهد و پس از کسب موافقت مکتوب از سوی مدیرعامل بیمه ایران طی نامه ای در تاریخ 95/5/13 به پیوست "دعای خیر!" از معاونت سابق توسعه مدیریت و منابع انسانی می‎خواهد حسب دستور صریح محسن پورکیانی، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل کنونی بیمه ایران مبنی بر ادامه همکاری نامبرده با شرکت که طی تماس تلفنی به نعمت اللهی ابلاغ شده است، اقدام به جمع آوری احکام صادره در خصوص وی کند و درخواست او برای بازنشستگی را کن لم یکن تلقی کند.
امیر رضا نعمت اللهی معاون فعلی برنامه ریزی و نوآوری شرکت بیمه ایران درست سه روز بعد در تاریخ 95/5/16 طی شماره نامه 95/369965 خطاب به سید محمد.م انصراف نام برده از بازنشستگی را می‎پذیرد و ابلاغ قبلی به وی را کن لم یکن تلقی می‎کند.سید محمد.م در زمان شروع بکار مجدد، همانند گرگی برای بدام انداختن طعمه‎ای در کمین می‎نشیند. وی که پیش‎تر خانواده خود را به خارج از ایران فرستاده بود، درصدد فرصتی به منظور انجام یک اختلاس بزرگ و فرار از کشور می‎شود. این مدیر متخلف در اواخر سال 95 کیس مورد نظرش را شناسایی و پس از احضار یکی از نمایندگان شعب بنام خانم ز.م از وی می‎خواهد در خصوص قرارداد درمان شرکت پتروشیمی دماوند با کد نمایندگیش اقدام به تنظیم قراردادی نماید ولی بدون آنکه اشاره به کد نمایندگی در متن کند.
سید محمد. م با فریب مدیر نمایندگی ابتدا به او می‎گوید بدنبال گرفتن تخفیف برای شرکت پتروشمی دماوند است ولی پس از پافشاری خانم ز.م به جهت استرداد وجه خود از وی می‎خواهد طی یک نامه، شماره حساب خود را اعلام کند تا به پتروشیمی ارجاع دهد. ولی هربار بعد از پیگیری نامه توسط مدیر نمایندگی پاسخ پول شما بزودی پرداخت می‎شود را از سید محمد. م دریافت می‎کرد.
این مدیر متهم به اختلاس و کلاهبرداری که صرفا بدنبال خریدن زمان برای خود بود برای بار سوم درخواست بازنشستگی می‎دهد و در صدد خروج از کشور بر می‎آید که در نهایت پس از پیگیری شدید مدیر شعبه زیان دیده از طریق شرکت پتروشیمی دماوند متوجه این کلاهبرداری می‎شود و پس ثبت از شکایت در مراجع قضایی طی گزارشی به بازرسی بیمه ایران شرح واقعه را اعلام می‎کند و باعث دستگیری سید محمد. م توسط پلیس آگاهی می‌شود.
پس از این اتفاقات مدیر بازرسی بیمه ایران که تازه از خواب غفلت برخواسته دستور بررسی پرونده این مدیر متخلف در دوره مدیریت وی در استان گلستان را می‎دهد. این در حالی است که چند سال پیش بازرسی کل کشور طی نامه‎ای محرمانه اذعان و تاکید بر تخلف سید محمد. م به مباشرت خانم اکرم السادات. ع کرده بود. تیم اعزامی بازرسی شرکت بیمه ایران طی گزارشی مفصل تخلفات گسترده رخ داده در دوره ریاست این مدیر متخلف در طی سال‎های ۹۲ تا ۹۳ در استان گلستان را تایید می‎کند. این گزارش که در چندین فصل تنظیم شده است در بخش اشکالات و تخلفات صورت گرفته در بند ۱۰ می‌آورد:
طبق بررسی های بعمل آمده وبه استناد لیست پیوست جمعا مبلغ ۶،۷۸۳،۹۱۶،۱۱۱ ریال بر اساس اسناد حسابداری در فاصله زمانی فروردین ۹۲ لغایت خرداد ماه ۹۳ در وجه ارزیابان خسارت پرداخت گردیده در حالیکه جمع کل حق الزحمه قابل پرداخت براساس مستندات موجود طبق لیست پیوست مبلغ ۱،۰۳۴،۲۳۱،۱۲۸ ریال می‎باشد و مبلغ ۵،۷۴۹،۶۸۴،۹۸۳ ریال بدون وجود هیچگونه مستندی اضافه پرداخت گردیده است، که بر اساس اظهارات خانم اکرم السادات. ع حدود ۷۰ درصد از مبلغ مذکور به آقای سید محمد. م (مدیر کل استان) و ۱۵ درصد به خانم ع (خودش) و ۱۵ درصد مابقی به سایر افراد پرداخت گردیده است.