مایکل اسپرینگمن

یک نویسنده و دیپلمات سابق آمریکایی معتقد است که انتقادات رهبر معظم انقلاب درباره سکوت کشورهای مسلمان در قبال قتل‌عام مسلمانان میانمار کاملا صحیح است.

«مایکل اسپرینگمن» دیپلمات سابق و نویسنده آمریکایی در مصاحبه با خبرگزاری تسنیم گفت: به نظر من اظهارات رهبر انقلاب اسلامی کاملا صحیح است. هیچ دلیل و لزومی برای تحت تعقیب قرار دادن مسلمانان و یا افراد دیگر به دلیل مذهب یا نژاد وجود ندارد.

وی در ادامه گفت: دولتهای اسلامی و درواقع تمام دولتها باید اقدامی سریع در قبال رفتار بی رحمانه دولت برمه انجام دهند.

اسپرینگمن که سابقه فعالیت به عنوان یک دیپلمات در وزارت خارجه آمریکا را دارد درباره عدم حضور آنگ سان سوچی در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: به نظرم به دو دلیل وی از سفر به نیویورک انصراف داد؛ اول سوالات و انتقادات بسیار از ناتوانی وی درباره توجیه رفتار دولت برمه دربرابر مسلمانان روهینگیا و دوم  احتمال بازداشت دوباره وی درصورت مخالفت صریح و علنی با رفتار دولت میانمار در نحوه مدیریت این موضوع.

این نویسنده آمریکایی در ادامه با اشاره به آمارهای ارائه شده از سوی سی ان ان و ای بی سی نیوز درباره وضعیت اسفناک مسلمانان این منطقه گفت: برخی توسط مین‌هایی که دولت میانمار در مرز کاشته جان خود را از دست می‌دهند و دیگران تا مرگ شکنجه شده و یا زنده سوزانده می‌شوند.

وی در پایان علت سکوت جامعه بین‌الملل ازجمله کشورهای مسلمان در قبال موضوع میانمار را به این دلیل دانست که این افراد در قسمتی دورافتاده از دنیا هستند. به اعتقاد این نویسنده بخش زیادی از تقصیر به عهده رسانه‌های خبری بین‌المللی است که پوشش مناسبی از این فجایع ندارند.